Menu

Okolica

Sprawdź

Spacer 3D

Pałac Domaniowski to oaza spokoju i komfortu, znajdująca się nad brzegiem Zalewu Domaniowskiego - największego i najczystszego zbiornika wodnego na południowym Mazowszu. Urokliwe miejsce w samym sercu Polski, gdzie duch bogatej historii przeplata się z nowoczesnością i elegancją.

Zobacz okolicę

Niezapomniane krajobrazy

Zalew Domaniowski

Zalew Domaniowski zwany jest także Morzem Domaniowskim. Jest to 500 hektarowy sztuczny zbiornik wodny, położony ok. 20 km na zachód od Radomia. Zbiornik ma 7 km długości, długość linii brzegowej wynosi ok. 21 km, średnia głębokość Zalewu to ok. 2,3 metra, dochodząca w najgłębszym miejscu do 8,9 m. Pływać można po ponad 80% powierzchni zalewu, co jest atrakcją dla miłośników sportów wodnych. W ramach aktywnego wypoczynku polecamy skorzystanie z usług Mariny Domaniowskiej- nowocześnie i profesjonalnie wyposażonej bazy sprzętu wodnego, i spróbowaniu swoich sił np. w Surfingu i Wakeboardingu. Najmłodsi również nie będą się nudzić- na dzieci czeka tu cała masa atrakcji.

Radom

Wśród miejskiego gwaru.Najbliżej położoną dużą aglomeracją miejską jest Radom.

Radom to największy ośrodek miejski położony na Równinie Radomskiej, w widłach Pilicy i środkowej Wisły. Czternaste, pod względem wielkości, miasto w Polsce, które zamieszkuje ok. 222 tysięcy mieszkańców. Zachowane zabytki i klimat królewskiego i postindustrialnego Radomia, sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dolina rzeki Radomki

Dolina Rzeki Radomki- to obszar krajobrazu chronionego z licznymi pomnikami przyrody, leżący na terenie dwóch sąsiednich gmin: Borkowice i Przysucha. Radomka to znakomita propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę i nie nudzić się w trakcie płynięcia. Spływ rzeką czy wędrówka wzdłuż jej brzegów dostarcza licznych wrażeń krajobrazowych. Zielone brzegi Radomki, z dziesiątkami zacisznych zatoczek, stanowią idealne miejsce na majówkę lub wakacyjne leniuchowanie. Rzeka jest czysta i ma łagodny nurt. Przyroda Doliny Radomki zachwyca bogactwem kolorów, różnorodnością fauny i flory oraz niezmąconym spokojem.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum zostało powołane do życia decyzją Wojewody Radomskiego i otrzymało tereny w dzielnicy Pruszaków. Do najciekawszych obiektów zaliczyć można: Dworek z Pieczysk z ekspozycją muzealną wnętrza, Dwór Szlachecki z Brzeziac z wyposażeniem, trzy wiatraki typu “koźlak”, stodołę sześcioboczną z Grójca z wystawą pojazdów kołowych i płozowych z pełnym osprzętem, młyn wodny, liczne zagrody chłopskie oraz Skansen Bartniczo – Pszczelarski. Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej istnieje również Galeria Sztuki Ludowej.

Szlaki rowerowe

Malownicze okolice Pałacu to jedne z najatrakcyjniejszych obszarów południowego Mazowsza. Piękne tereny zachwycają bogactwem przyrody i stanowią doskonałą bazę do zorganizowania wycieczek turystycznych. Zalew Domaniowski otacza 19 szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 220 km. Szlaki prowadzą przez gminy tworzące Związek Gmin Radomka (zaczynają się na przedmieściach Radomia i prowadzą do kompleksów leśnych położonych za Przysuchą). Osią trasy jest szlak Jedlińsk- Przytyk- Domaniów- Przysucha, do którego dochodzą szlaki boczne. Trasa prowadzi zarówno po drogach asfaltowych, jak i po leśnych ścieżkach.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

W czasach “brandtowskich” w Orońsku znajdowało się duże gospodarstwo rolne i stadnina koni. W 1942 roku Niemcy zajęli Pałac, a z gospodarstwa utworzyli Liegenschaft. Po wojnie ulokowano tam szkołę, ośrodek zdrowia, administrację, a nawet mieszkania dla pracowników, doprowadzając obiekt do ruiny. W Orońsku organizowano plenery rzeźbiarskie. Majątek przejął ZG ZPAP i urządził Ośrodek Pracy Twórczej, który przekształcił się w Centrum Rzeźby.